به فروشگاه اینترنتی دکتر عسل خوش آمديد. (تلفن سفارش: 42740500-031)
وارد شوید | ثبت نام کنید | سبد خرید 0

آیا عسل طبیعی شکرک می زند؟تاریخ انتشار: 1393/07/24 | بازدید: 2484

آیا عسل طبیعی شکرک می زند؟

عسل یک مادۀ قندی فوق اشباع است و یکی از آنزیم های مهم عسل، آنزیمی است به نام «دیاستاز» که در صورت مهیا بودن شرایط (قرار گرفتن عسل در محیطی با درجۀ حرارت بین 7-14) ذرات خیلی ریز محلول در عسل را به خودجذب کرده و باعث رس کردن ( متبلور، کریستالیزه شدن) آن می شود و این تنها یک حالت فیزیکی است مثل یخ زدن آب، بنابراین هیچ تاثیر سوئی در خواص وکیفیت عسل ندارد.

جالب این که در برخی از کشورهای اروپایی آمریکایی عسل به صورت رس شده در بسته بندی های مختلف مانند کره و پنیر به بازار عرضه می شود؛ بر خلاف تصور نادرست رایج در ایران، که عسل شکرک زده را تقلبی می دانند. بنابراین شکرک زدن تنها در عسل های طبیعی و سالم رخ می دهد و بلورهای آن نرم و یکنواخت بوده، به دندان نمی چسبد ولی عسل های غیر طبیعی (تغذیه ای) شکرک نمی زنند یا خیلی دیرشکرک می زنند وغالباً بلورهای آن زبر و خشن است و زیر دندان کاملاً احساس می شود.

متاسفانه شکرک زدن عسل آن قدر مشکل ایجاد کرده که بعضی از تولید کنندگان عسل به جای اطلاع رسانی صحیح، عسل را پس از استخراج به مدت 30 دقیقه در دمای 60 درجه حرارت نگه می دارند تا دیگر شکرک نمی زند ولی به طور کلی تمام آنزیم ها و خواص عسل از بین می رود و تنها یک ماده شیرینی به نام عسل ولی بدون خاصیت تحویل مصرف کننده می دهند. پس رس کردن عسل دلیل برطبیعی و سالم بودن آن است و هیچ عسل طبیعی و سالمی در دنیا پیدا نمی شود مگر این که دیر یا زود رس خواهد کرد. البته زمان آن بستگی به نوع گل و گیاه ومقدار رطوبت موجود در عسل ودرجه حرارت محیطی که عسل در آن نگهداری می شود دارد، بنابراین مصرف کنندگان گرامی هیچ نگرانی از این بابت نداشته باشند و می توانند بنابرسلیقه خود آن را به صورت مایع و یا رس کرده مصرف نمایند. البته عسل نیز مانند هر ماده غذایی دیگر شرایط نگهداری خود را می طلبد بنابراین توصیه می شود عسل را در جای گرم و خشک(همان دمای اتاق وآشپزخانه) نگهداری شود ونیاز به یخچال نمی باشد.1 نظر

farahmand | 1394/05/21 11:00

به خاطر اطلاع کاملی که در ساعت قرار دادید ممنونم

مدیر سایت | 1394/06/05 19:39

سلام دوست عزیز
ما نیز از حسن نظر شما سپاسگزاریم

منتظر انتقادات سازنده شما نیز هستیم

شادباشید