به فروشگاه اینترنتی دکتر عسل خوش آمديد. (تلفن سفارش: 42740500-031)
وارد شوید | ثبت نام کنید | سبد خرید 0

بره موم چیست؟تاریخ انتشار: 1393/06/29 | بازدید: 5114

بره موم چیست؟

بره موم (پروپلیس) دارای ریشه ریونانی و به معنی دروازه و حصار دفاعی شهر (جمعیت زنبورهای عسل)ا ست. زنبور های عسل از بره موم برای کوچک کردن دریچۀ پرواز و گذرگاه عبوری چسباندن محل اتصال قاب های داخل کندو به یکدیگر، مسدود کردن منافذ باز اطراف کندو، ضد عفونی و صیقلی کردن سطح شان و کندو و مومیای کردن موجود خارجی(لاشۀ آفات و دشمنان) نسبتا بزرگ استفاده می کنند.
زنبورهای کارگر دارای بیش ازسه هفته سن، عموماً هنگام صبح شیره سلولی گل ها، ساقه ها ، جوانه ها(نظیر درختان تبریزی) برگ ها وحتی پوست تنۀ درختان(نظیر کاج وسایر سوزنی برگان) و صمغ های تراوش شدۀ آنها را جمع آوری، و زنبورهای جوان موم ساز داخل کلنی با ترکیب آن ها با موم و مواد مترشحۀ خود، بره موم تولید می کنند. 

روش های مصرفی بره موم :
1- به صورت خام :
بره موم را بدون فرآوری منجمد، و آسیاب می کنند تا به صورت پودر شود. این پودر را به میزان کم می توان در کپسول ها قرار داد. به طور مثال، برای درمان تخریب وسیع و یا تحلیل استخوان، از بره موم جامد استفاده می شود.

2- به صورت مایع (عصاره) :
معمولا برای مصارف انسانی بره موم(عصاره الکلی، یا آبی) آن تهیه می شود، این روش مصرف عمومی ترین روش است.
گاهی به عصاره الکلی بره موم تنتور بره موم نیز می گویند، برای درمان بیماری های تنفسی(برونشیت، آنفولانزا و التهاب بینی) به صورت مصرف 30 قطره در هر وعده بر موضع مربوطه ، بسیار مفید است. همچنین ،عصارۀ بره موم برای درمان عفونت های زخم های عمیق به کار می رود؛ بدین صورت که 10-5 میلی لیتر عصارۀ الکلی بره موم با آب اکسیژنه رقیق شده ، با استفاده از کانال فیستول نازک، به عمق زخم تزریق می شود.