به فروشگاه اینترنتی دکتر عسل خوش آمديد. (تلفن سفارش: 42740500-031)
وارد شوید | ثبت نام کنید | سبد خرید 0

دلایل پهلو درد هنگام ورزش چیست؟تاریخ انتشار: 1399/11/14 11:55 | بازدید: 25145552

ما در این مقاله  شما را با یکی از شایع ترین دردها هنگام ورزش، که عموما هم در بین ورزشکاران آماتور به چشم می خورد آشنا می کنم. دردی که باعث نگرانی خیلی هاست.

هر روزه، افراد زیادی در باشگاه، و معمولا هنگام انجام فعالیت های هوازی، یا زمانی که استراحت بین ست هایشان را کاهش می دهند، به من مراجعه کرده و از درد خفیف و گاهی اوقات همراه با گرفتی عضله ی پهلوشان، درست زیر ریه ها شکایت می کنند. آنها می گویند این درد از قلب یا کلیه هایم است. اما نگران نباشید، دردی که صحبت از آن است، موسوم به درد پهلو، کاملا طبیعی است.

دلایل پهلو درد در ورزش چیست و چگونه درمان می شود؟
علت بوجود آمدن درد پهلو

متاسفانه با وجود پیشرفت روز افزون علم، همچنان دلیل منطقی ای برای تشریح این درد پیدا نشده است. تئوری رایج، این است که این درد به دلیل کمبود اکسیژن آنی در عضلات بین دنده ای و دیافراگم، و در زمان انجام فعالیت های بلند مدت و تمرینات استقامتی بوجود می آید.

پس این درد، به دلیل کمبود اکسیژن، و عموما هم در بین ورزشکاران تازه کار، و کسانی که آمادگی جسمانی بالایی ندارند اتفاق می افتد. چرا که در جریان فعالیت های فیزیکی طولانی، سیستم تنفسی و گردش خون نمی توانند خود را با سرعت به نیازهای افزایش یافته ی اکسیژن، تطبیق دهند. درست مثل یک اتومبیل کاربراتوری که هنوز خوب گرم نشده و می خواهید به آن گاز دهید!

درمان موقت و دائمی

در صورتی که تمرین مرتب و مستمر داشته باشید، پس از مدتی دیگر شاهد تکرار چنین دردی نخواهید بود. چرا که تمرین مداوم، باعث افزایش سازگاری سیستم تنفسی و گردش خون، نسبت به سطح فعالیت های شما می شود، و بدنتان خودش را با شرایط و سبک جدید زندگی شما وفق می دهد.

همچنین، انجام عمل صحیح و قوی دم و بازدم، موجب تامین میزان اکسیژن مورد نیاز شما، و دفع بهتر دی اکسید کربن می شود. این کار، هم می تواند نقش به سزایی در بهبود موقت درد پهلو داشته باشد، و هم اینکه عملکرد ورزشی شما را بهتر کند.

علت دقیق درد پهلو هنگام دویدن مشخص نیست و در این ارتباط 3 نظریه وجود دارد؛ یک نظریه میگوید جریان خون دیافراگم کاهش میابد و کمبود خونرسانی در این ناحیه سبب درد میشود، نظریه دوم منشا درد را فشار وارده بر رباطهای خارج شده از دیافراگم به سوی اندامها که حرکت آن بالا و پایین رفتن در حین ورزش است میداند؛ نظریه سوم شاید بهترین نظریه را نشان میدهد؛ درد پهلو به دلیل ساییده شدن دو غشاء پرده دیافراگم روی یکدیگر که سبب درد ناشی از اصطکاک میشود، لایه خارجی به شکم متصل است و لایه داخلی به بخش درونی شکم (کبد،معده و طحال) را می پوشاند.

 

بین دو لایه مایع لیز کننده ای قرار دارد که امکان حرکت هر دو لایه را هنگام حرکات پیچشی ممکن می سازد که پرده دیافراگم را میتواند به دلایل زیر دردناک شود:

1- آب زدایی مقدار مایع بین دو غشاء را کاهش میدهد و سبب افزایش اصطکاک میشود.

2- انبساط معده به علت پرخوری یا مصرف آب زیاد، دو غشاء را بهم می فشارد.

راههای پیشگیری از درد پهلو در حین دویدن:
1- 2 تا 3 ساعت پیش از ورزش چیزی نخورید.
2- از کم آبی بدن جلوگیری کنید.
3- هنگام فعالیت جرعه جرعه آب بنوشید. این امر به جلوگیری از انبساط معده و حجم زیاد مایع جلوگیری میکند.
4- به طرف جلو خم شوید و محل درد را ماساژ دهید.
5- محل درد را گرفته و بازدم عمیقی بکشید.
6- با یک پارچه محکم شکم را ببندید.

 

درمان درد پهلو هنگام فعالیت ورزشی
قبل از آغاز مجدد تمرین، در حالت خمیده بدوید و یا اینکه فعالیت را متوقف سازید. اغلب کم کردن سرعت حرکت درد پهلو را آرام می کند. اگر اینطور نشود، کارهای زیر را انجام دهید. بایستید و بدمید. اگر نمی توانید دراز بکشید و یا به صورت ایستاده و انگشتان را بر نقطهٔ درد بفشارید. این محل معمولاً درست زیر دنده ها و در طرف راست است. سپس لب ها را حلقه کرده و با فشار هوا را بیرون بدهید. این کار فشار را از روی دیافراگم بر میدارد و می توانید بدون درد به دویدن ادامه بدهید.

نفس عمیق بکشید. راه رفتن آرام و بلند کردن دست ها تا بالای سر راه دیگری برای کم کردن فشار روی دیافراگم است. وقتی دست ها را بالا می برید، نفس عمیق بکشید و با پائین آوردن آن ها نفس را بیرون بدهید. با شکم نفس بکشید. برای جلوگیری از شروع درد پهلو، با شکم و بهطور عمیق تنفس کنید. تنفس شکمی به تقویت ماهیچه های دیوارهٔ شکم هم کمک می کند. قوی بودن این ماهیچه ها کمربندی نگاه دارنده برای اندام های درونی به وجود می آورد تا کمتر بر دیافراگم فشار آورند.

 

به تدریج سرعت بگیرید. به آرامی ورزش را شروع کنید و به تدریج بر سرعت و شدت آن بیافزائید تا تنفس و بدن خود را با آن وفق دهند. بعد از غذا فعالیت نکنید. اگر مستعد درد پهلو هستید، تا دو ساعت بعد از غذا فعالیت زیاد از خود نشان ندهید. چربی نخورید. غذاهای چرب و پر پروتئین مثل گوشت قرمز و لبنیات پرچربی بیشتر در معده می مانند و دیافراگم را مدت بیشتری به پائین فشار می دهند. اگر باید غذا بخورید و بدوید، چیزی زودهضم و کم حجم بخورید.