به فروشگاه اینترنتی دکتر عسل خوش آمديد. (تلفن سفارش: 42740500-031)
وارد شوید | ثبت نام کنید | سبد خرید 0

عوارض مصرف بیش از حد عسلتاریخ انتشار: 1397/10/29 10:34 | بازدید: 533

عوارض مصرف بیش از حد عسل


عسل به عنوان یک ماده غذایی ارزشمند شناخته می شود که مواد و عناصر مختلفی مانند کربوهیدرات ها، آنزیم ها، آمینواسیدها، اسیدهای آلی و همچنین مواد معدنی زیادی را در خود دارد و برای سلامت بدن افراد در هر گروه سنی مفید است. اما می دانید که مصرف بیش از حد این ماده ی فوق العاده می تواند سلامت شما را به خطر بیندازد؟ 

بسیاری عسل را به عنوان یک شیرین کننده طبیعی قبول دارند، یک جایگزین مناسب برای شکر و شیرین کننده های شیمیایی بدون کالری. این یک جایگذاری خوبی است اما عسل چون یک ماده طبیعی است، گاهی در ذهن به صورت خودکار به عنوان قند در نظر گرفته نمی شود. که این یک باور اشتباه است چرا که زمانی که آن را می خورید به عنوان قند اضافه شده شناسایی می شود. 

خیلی ساده می توان در خوردن عسل زیاده روی کرد، مخصوصا زمانی که مستقیم به اسموتی، غلات و دیگر غذاها اضافه اش می کنید و از قبل آن را اندازه گیری نمی کنید. وقتی عسل را مستقیم از ظرف مورد استفاده قرار می دهید، کنترل مقدار وعده اش دشوار می شود. 
مصرف بالای عسل می تواند باعث افزایش وزن، ابتلا به دیابت نوع 2 و پوسیدگی دندان می شود. هم چنین مقدار بسیار زیادی فروکتوز در عسل وجود دارد. فروکتوز یکی از عوامل شناخته شده ایجاد گاز و نفخ است و اگر بیش از حد عسل بخورید ممکن است دچار مشکلات گوارشی بشوید.

 

مصرف بیش از حد عسل

این بدان معنا نیست که نباید دیگر عسل بخورید، زیرا عسل هم خواص خودش را دارد. از خوش طعم کردن غذا گرفته تا درمان گلو درد. عسل خام و فیلتر نشده حاوی مقدار زیادی پروبیوتیک و آنتی اکسیدان است که مسلما اینها را نمی توانید در شکر معمولی پیدا کنید. 

تنها نکته ای که باید به آن توجه کرد، دقت به میزان وعده و قندهای اضافه شده در طول روز است. توصیه می شود قند اضافه شده در یک روز، کمتر از 10 درصد برنامه غذایی تان باشد (این شامل قند طبیعی موجود در میوه و شیر نمی شود). توصیه می شود قند اضافه شده را به 6 قاشق چای خوری یا کمتر محدود کنید. در هر وعده، یک قاشق غذا خوری یا کمتر عسل کافی است. یک قاشق غذا خوری عسل 64 کالری دارد (بیش از 17 گرم قند در خود دارد). شاید این مقدار زیاد به حساب نیاید اما مقدار آن به بیش از 4 قاشق چای خوری شکر می رسد. 

دوباره می گوییم، لازم نیست اینگونه فکر کنید که باید عسل را کامل کنار گذاشت. اما باید این را بدانید قند آن مانند هر قند دیگری است. عسل غذای سالمی است، اما حتی در چیزهای خوب هم نگه داشتن حد تعادل اهمیت دارد. خوردن بیش از حد چیزهای خوب هم می تواند مضر باشد.