به فروشگاه اینترنتی دکتر عسل خوش آمديد. (تلفن سفارش: 42740500-031)
وارد شوید | ثبت نام کنید | سبد خرید 0

مشخصات فیزیکی عسلتاریخ انتشار: 1394/06/14 18:56 | بازدید: 2337

چسبندگی :

عسل تازه استخراج شده مایع چسبندگی است که این ویژگی تماماً به محتویات آن بالأخص میزان آب موجود در آن مرتبط است. چسبناکی عسل یک عامل مهم در فرآیند تولید آن است ، چرا که روان شدن عسل در هنگام استخراج ، زمان تصفیه ، تثبیت ، صاف کردن ، مخلوط نمودن و در شیشه ریختن راکاهش می دهد. گرم کردن عسل از چسبناکی آن می کاهد.

غلظت :

غلظت یا وزن مخصوص عسل ، از غلظت آب بیشتری است اما این سنگینی به ترکیب آب موجود در عسل نیز مربوط می شود. به دلیل تفاوت غلظت ، برخی اوقات امکان مشاهده طبقه بندی مشخص عسل در انبارهای بزرگ وجود دارد. اگر میزان آب موجود در عسل زیاد باشد ، عسل در بالای عسلی که چگالی بیشتر دارد ( یعنی آب کمتر دارد ) جمع می شود. در صورتی که محلول عسل به خوبی مخلوط گردد‌ ، می توان از چنین جدایی نامطلوبی جلوگیری کرد.

خاصیت جذب آب :

قدرت جذب آب عسل از دو جهت در فرآیند تولید و استفاده نهایی مهم است . در محصولاتی مانند شیرینی و نان که عسل در تهیه آن ها به کار رفته است ، تمایل جذب و نگهداری مقدار زیاد رطوبت مهم است ، اما ممکن است همین خاصیت جذب آب و فرآیند تهیه یا ذخیره ی آن مسأله ساز گردد. عسل معمولی با نقدار آب 3/18 درصد یا کمتر ، رطوبت نسبی بالای 60 درصد هوا را جذب می نماید.

کشش سطحی :

از آنجایی که مقدار کشش سطحی عسل پایین است ، برای جذب رطوبت ماده ای عالی محسوب می شود و از این رو برای استفاده در محصولات آرایشی به کار می رود. منطقه ای که عسل در آن جا تهیه شده ، در میزان کشش سطحی عسل مؤثر است. دلیل این مسأله مواد کلوئیدی یا چسبنده موجود در عسل است. خصوصیات مذکور خاصیت چسبندگی بالا و حالت کف دار در عسل را موجب می شود.

خواص گرمایی :

برای طراحی انجام فرآیند تولیدات عسل در گیاهان باید خواص گرمایی عسل در نظر گرفته شود. توانایی جذب گرما یعنی گرمای مخصوص از 56/0 تا 73/0 برحسب cal/g/c مطابق ترکیب و وضعیت بلوری شدن آن ها تفاوت می کند.

رنگ :

رنگ عسل دامنه ی گسترده ای از رنگ روشن تا زرد تیره یا سیاه است . رنگ نسبت به منطقه ی اصلی گیاه ، تاریخ تولید و شرایط نگهداری فرق می کند ، اما شفافیت یا روشنی عسل به مقدار ذرات معلق همچون گرده های گیاهی بستگی دارد. عسل های با رنگ زرد روشن ( آفتابگردان ) ،‌ قرمز کم رنگ ، رنگ شاه بلوطی ، ‌طوسی (اکالیپتوس ) و سبز ( شهد نباتی ) وجود دارند. عسل کریستالیزه شده روشن تر است چرا که بلورهای گلوکز سفید هستند.

همچنین گزارش شده که برخی از عسل ها به سفیدی شیر هستند . در برخی مناطق آفریقای شرقی عسل های کریستال شده مرغوبی یافت می شود که تقریباً به سفیدی آب یعنی بی رنگ و در حالت مایع هستند . رنگ عسل از جنبه تجاری و تعیین شکل نهایی آن دارای اهمیت زیادی است. عسل تیره تر اغلب مصارف صنعتی دارد در حالی که عسل های روشن تر برای استفاده مستقیم خرید و فروش می شوند.

در اکثر کشورهایی که برای عسل بازار بزرگی وجود دارد ، رنگ عسل تعیین کننده ی میزان اولویتی است که خریدار برای محصول در نظر می گیرد. بنابراین تصمیم گیری در خصوص کیفیت کلی ، رنگ عسل به خودی خود مهم ترین عاملی است که قیمت های واردات و فروش کلی آن را تعیین می کند.

شکرک زدن ( بلوری شدن ) :

شکرک زدن یکی دیگر از خصوصیات مهم در تجارت عسل است ، هر چند که این موضوع تعیین کننده قیمت عسل نیست. در آب و هوای معتدل بیشتر انواع عسل یک محلول قندی بیش از حد اشباع شده است ؛ به این معنی که قند بیشتری نسبت به حالت محلول دارد. بسیاری از مصرف کنندگان هنوز فکر می کنند که عسل شکرک زده فاسد شده یا با افزودن شکر به آن تقلبی صورت گرفته است.

شکرک زدن و سفید شدن عسل نتیجه ی تشکیل بلورهای گلوکز منو هیدروژنه است که با توجه به کیفیت و شرایط نگهداری عسل ، به لحاظ تعداد ، شکل و ابعاد متفاوت هستند . هر چه مقدار آب کمتر و مقدار گلوکز عسل بالاتر باشد سریع تر شکرک می زند. در فرآیند شکرک زدن ، دما نقش مهمی دارد. شکرک زدن در دمای بالای 25 یا زیر 5 درجه سانتی گراد صورت نمی گیرد. دمای مناسب برای شکرک زدن حدود 14 درجه سانتی گراد است . جز دما ، وجود ذرات جامد مثل دانه های گرده نیز موجب تسریع شکرک زدن می شود.

هنگام شکرک زدن ، مولکول آب آزاد می شود ؛ در نتیجه ، مقدار آب درونی مایع و نیز خطر تخمیر افزایش می یابد. بنابراین نگهداری عسلی که قدری بلوری شده نیاز به تنزیل حرارت بیشتری دارد.