به فروشگاه اینترنتی دکتر عسل خوش آمديد. (تلفن سفارش: 42740500-031)
وارد شوید | ثبت نام کنید | سبد خرید 0

نحوه ی نگهداری از عسل چگونه است؟تاریخ انتشار: 1397/11/01 11:39 | بازدید: 816

نحوه ی نگهداری از عسل چگونه است؟

برای اینکه عسلی که خریداری کرده اید را بتوانید تا مدت ها با همان کیفیت اولیه در اختیار داشته باشید، بهتر است نکاتی که برای نگهداری از آن در این مقاله آورده شده است رعایت شود.

 PH عسل عدد 4 است که این نشان دهنده ی اسیدی بودن آن می باشد. این اسیدی بودن، استفاده از ظروف فلزی برای نگهداری از عسل را منع می کند، چرا که فلز بعد از مدتی خورده و عسل هم خراب می شود و  در نتیجه ذرات فلز به همراه عسل وارد بدن می شود که برای انسان مضر است. برای نگه داری عسل در حجم زیاد ظروف استیل و گالوانیزه و برای مصارف خانگی ظروف شیشه ای، لعابی و سفالی توصیه می شوند. 

سعی کنید تا حد ممکن عسل را در ظروف شیشه ای نگهدارید، البته می توان عسل را در ظروف پلاستیکی نیز نگهداری کرد. به یاد داشته باشید که نور روشن باعث از بین رفتن آنزیم گلوکز اکسیداز می شود، این آنزیم موجود در عسل تولید پراکسید هیدروژن را امکان پذیر می سازد. در نتیجه برای حفظ قدرت ضد میکروبی عسل باید آن را در مکانی تاریک و یا در ظرف شیشه ای مات یا تیره نگه دارید.

ظرف عسل باید حتما در داشته باشد زیرا عسل، آب موجود در هوا را به شدت به خود جذب کرده و پس از مدتی، رقیق و آبکی می شود. 

هم چنین عسل، بوهای خارجی را خیلی زود به خود جذب می کند. بنابراین نباید آن را نزدیک موادی چون پارافین، قیر، بنزین و ماهی های دودی و … نگه داشت.

توصیه می شود از نگهداری عسل در یخچال خودداری کنید چرا که عسل نگهداری شده در یخچال سفت و غلیظ می شود. البته برای عسل‌هایی که بسیار روان بوده و نیاز به نگهداری طولانی مدت دارند، نگهداری آن درون یخچال توصیه می‌شود تا بدین ترتیب از تخمیر احتمالی و تغییر طعم آن جلوگیری شود.

در نزد عامه عسل متبلورشده و شکرک زده عسل تقلبی شناخته می شود که این باور صحیح نیست ولی فروشندگان عسل برای از بین بردن شکرک و جلوگیری از متبلور شدن آن عسل را به مدت نیم ساعت در درجه حرارت حدود “۶۵” درجه سانتی گراد نگه داشته و سپس آن را سرد کرده و بسته بندی می کنند تا عسل آن ها شکرک نزند. چون حرارت دادن عسل همه ذرات جامد موجود را به مایع تبدیل می کند و مانع شکرک زدن عسل می شود. در ضمن بهترین دما برای نگه داری عسل “۷” تا “۱۲” درجه سانتی گراد است.