به فروشگاه اینترنتی دکتر عسل خوش آمديد. (تلفن سفارش: 42740500-031)
وارد شوید | ثبت نام کنید | سبد خرید 0

ژله رویال چیست؟تاریخ انتشار: 1393/07/26 | بازدید: 3374

ژله رویال چیست؟

ژله رویال که به آن در فارسی شاه انگبین می گویند، ماده ای است سفید رنگ با بوی کمی تند و با یک مزه میوه ای که به وسیله یک جفت غده مادون حلقی یا غدد شیری زنبوران کارگر پرستار در سنین 2 تا 12 روزگی ترشح شده ومورد استفاده ملکه در تمام طول عمر و نوزادان زنبور در مراحل اولیه رشد قرار می گیرد که دارای ارزش غذایی فراوان می باشد. علت زیبایی و نیرومندی ملکه و عمر دراز ملکه و اختلاف طول عمر آن با سایر زنبوران در این ماده حیات بخش نهفته است .

حال در می یابیم چرا دو زنبور یکی از انگبین (عسل) ودیگری از شاه انگبین(ژله رویال) تغذیه می شوند تفاوت طول عمر دارند. ملکه به مدت 3 الی 5 سال زندگی می کند در صورتی که عمر سایر زنبوران 45 تا60 روز می باشد.
بنابراین ملکه عمر طولانی خودرا مدیون تغذیه انحصاری از ژله رویال می داند. این مسئله پایه برای اهمیت و ارزش درمانی ژله رویال می باشد.
ژله رویال از نظر کیفی اساساً ازدو ماده دزوکسی ریبونوکلئیک اسید(DNa ) و ویتامین B5 (اسید پانتوتنیک) تشکیل شده است.
DNa(دزوکسی ریبونوکلئیک اسید)
سازنده شیمیایی سلولهای تازه بوده و مولکول های RNa را برای تجدید ساخت سلول های جدید ارسال می دارد. فعالیت های سلولی راکنترل می کند. مولکول DNa دارای قدرت همانند سازی است . سنتز پروتئین توسط DNa وبا میانجیگری RNa انجام می گیرد. از این رو مولکول و DNa فرمانده با کنترل سنتز انواع پروتئین ها فعالیت های سلول را رهبری می کند.
ویتامین B5 (اسید پانتوتنیک)
1- در ساخت سلول های بدن، تعادل رشدو پرورش سیستم مرکزی اعصاب کمک می کند.
2- برای عملکرد غدد فوق کلیوی ضروری است.
3- برای تبدیل چربی وقند به انرژی ضروری است.
4- اثر مضر آنتی بیوتیک ها را کم می کند.
5- از خستگی جلوگیری می کند.
6- درشوک های بعد از عمل جراحی موثر است.
7- باساختن پادتن ها در بدن باعفونت مبارزه می کند.
8-  در ترمیم زخم ها کمک می کند.
9- در تمام فعالیت های بدن دخالت دارد.
10-  محرک غده فوق کلیوی است.
11- باعث افزایش تولید کورتیزون وسایر هورمون های غده فوق کلیوی می شود
12- با محافظت از بدن در مقابل اکثر استرس های روانی وجسمی وسموم باعث ادامه حیات می شود
13- عفونت ها را دفع می کند.
14- بهبودی بیمار را تسریع می کند.
15- برای ساخت پادتن ها و استفاده پا باوکولین (paBa-Cohlin Ne) لازم است.
paBa
پاراآمینوبنزونیک اسید: عاملی جهت افزایش و تسریع رشد است.
Choline
جزئی از ویتامین B کمپلکس و یک عامل لیپوتروپیک است: عاملی جهت کاهش رسوب چربی و کلسترول در کبد وسرخرگ ها و همچنین باعث تنظیم وبهبودی عملکرد کبد و کیسه صفرا می شود.
کمبود ویتامین B5
در بدن خستگی مزمن – افزایش وزمینه پیدایش عفونت ها – سفید شدن و ریزش مو – افسردگی روحی – تحریک پذیری وسرگیجه – ضعف عضلانی – اختلالات معده ویبوست – اختلالت پوستی – عقب ماندگی رشد – درد وسوزش پاها – بی خوابی – گرفتگی عضلانی – فرسودگی غده فوق کلیوی – کاهش قند خون – کاهش فشار خون – زخم اثنی عشر.

ترکیبات شیمیایی ژله رویال
آب 66% - پروتئین 13% - چربی 5/5% - کربوهیدرات 5/12% - مینرالها 1% - مواد نامشخص 84/2% و pH اسیدی (5/4-5/3) و وزن مخصوص آن 1/1 است.
این ماده دارای انواع ویتامین های گروه B کمپلکس (p-B2-B1 یا H-B7-B6-B3 یا B12-B9-B8) ویتامین C و D و مقادیر کمی ویتامین a-E-K وقندها، استرول ها، آنتی بیوتیک (Hydroxy decanoic acid) و همچنین غنی از مواد معدنی شامل (سدیم، پتاسیم، فسفر، منیزیم، کلسیم، منگنز، آهن وروی) و اسیدهای آمینه ضروری به ترتیب شامل (اسید اسپارتیک، اسید گلوتامیک، لوسین، لیزین، والین، آرژنین، سرین، پرولین، ایزولوسین، فنیل آلانین، ترئونین، لیروزین، آلانین، گلیسین، هیستیدین، میتونین، سیستین)می باشد که از ارزش غذایی و درمانی خاصی برای انسان برخوردار است.